Lokal klubb tog hem hälften av landslagsmedaljerna
Av Mia Karlsvärd
MJÖLBY Ännu en gång tar Skänninge armbrytarklubb hem medaljer. Denna gång i samband med EM i armbrytning i Polen.
Hemma hos Sofie Davidsson är skåpet fullt med priser. Nu kan hon fylla på med ytterligare två medaljer.
Skänninge armbrytarklubb tog fem medaljer i samband med EM i armbrytning. –Nu siktar vi mot VM i Frankrike, säger Sofie Davidsson.
I slutet på maj var Sofie Davidsson i Polen och tävlade i EM tillsammans med lagkamraterna Daniel Augustsson och Tobias Axelsson. Tillsammans med övriga i landslaget tog de tre medlemmarna från Skänninge armbrytarklubb hem hälften av medaljerna som Sverige erövrade i armbrytning.
–Jag fick ett EM guld i höger armbrytning och silvermedalj i armbrytning med vänster arm, berättar Sofie Davidsson som bor i Mjölby.
Hur var konkurrensen?–Allt motstånd är alltid tufft men jag kände mig stabil och stark. Motståndarna har blivit tuffare med åren. Alla blir starkare och juniorerna kommer nu upp i seniorklassen.
Hon berättar att det är färre viktklasser för damer vilket innebär att det är större konkurrens med fler atleter i damklasserna.
Är du nöjd?–Jag är riktigt nöjd.
Hur gick det för dina lagkamrater i Skänninge armbrytarklubb?
–Daniel tog silver i vänster och guld med högerarmen i Masterklassen. Tobias tog brons i höger och fjärdeplats i vänster.
Vad händer härnäst?–Siktet nu är VM i Frankrike som är i månadsskiftet september/oktober.
Hur finansierar du ditt tävlande?–Ur egen ficka och klubbens sponsorer. Tyvärr är det svårt att finna sponsorer i armbrytning.
Hon berättar att Skänninge armbrytarklubb har cirka 30 medlemmar i olika åldrar.
MIA KARLSVÄRD