LINKÖPING 2026-5-12 KL. 09:04

Linköpingslöpare dominerade i Mjölby

Av Sara Anderberg

Linköpingstjejen Ellen Askling, 13, tog upp kampen mot de vuxna och kom på en hedrande nionde plats. Totalt var det cirka tusen löpare som sprang Östgötatidningen Mjölby stadslopp och linköpingslöparna dominerade stort.

Linköpingslöpare dominerade i Mjölby
Ellen Askling tog, trots att hon bara är 13 år, en niondeplats i damklassen av Mjölby stadslopp. Foto: Sara Anderberg

MJÖLBY Till Mjölby kom många Linköpingslöpare bland annat elvaårige Hampus Hugo som tävlande för IK Akele och som blev tre i sin klass.
Många ungdomar kom också för att tävla. Ett helt gäng tjejer från Linköping och klubben IK Akele, gjorde sig en rolig och dessutom framgångsrik dag.
Ellen Askling var en av dem. Hon är 13 år och valde att ställa upp i damklassen. Där tävlade hon, kom det att visa sig, framför allt mot andra linköpingsbor och framför allt mot sina egna klubbkompisar.
Ellen gav allt och kom på nionde plats. Efter målgång tog brorsan Tage Askling emot och tillsammans landade de i gräset. Tage blev två i herrklassen. Med på stadsloppet var också syskonens mamma, Sandra Askling, som fick se sig slagen i tid av båda sina barn. En framgångsrik dag för familjen alltså.

Ellens klubbkompisar Idun Rugland, Lykke Engborg och Ida Krysander var också framgångsrika och placerade sig bland de främsta i sina klasser.
– Det gick jättebra, sade de i munnen på varandra medan de visade upp sina medaljer.

Vinnarna i både dam- och herrklassen kom från Linköping och IK Akele. Vinnaren i herrklassen var Erik Linnér som vann för andra året i rad.
– Förra året låg jag tvåa länge men tog mig sedan in som etta. I år var det många storlöpare anmälda och jag räknade inte med att få en lika bra placering som förra året. Men, jag fick ledningen redan från start och höll den in i mål.
– Jag är jättenöjd, sade en varm och trött Erik Linnér efter målgång.
Vinnare i damklassen blev Lisa Ring från IK Akele.






Hampus Hugo, elva år i år, ställde upp tillsammans med de vuxna. Foto: Sara Anderberg



Ellen Askling, Idun Rugland, Lykke Engborg och Ida Krysander lyckades alla bra i stadsloppet i sina respektive klasser. Foto: Sara Anderberg


SENASTE E-TIDNING


Fler E-tidningar

SENASTE I LINKÖPING

Fler nyheter

PÅ STARTSIDAN JUST NU

MJÖLBY 2026-6-16 KL. 08:45

Prisas för sin renovering

Började om från noll efter branden

”Jättepeppad på sommarlov”
MOTALA 2026-6-9 KL. 09:42

”Jättepeppad på sommarlov”

” 9,5 pepp av 10, men kommer sakna skolan och kompisarna”

Skrattfylld premiär på Kungsvalla
VADSTENA 2026-5-26 KL. 10:25

Skrattfylld premiär på Kungsvalla

Smartklockan larmade: ”Ingen fara”

Linköpingslöpare dominerade i Mjölby
LINKÖPING 2026-5-12 KL. 09:04

Linköpingslöpare dominerade i Mjölby

Ellen tog upp striden mot de vuxna

Runda i en fyrkantig värld
VADSTENA 2026-4-28 KL. 09:15

Runda i en fyrkantig värld

Folkhögskolan som sticker ut

Nya kontakter, affärer och sådda frön för framtiden
MJÖLBY 2026-4-21 KL. 08:25

Nya kontakter, affärer och sådda frön för framtiden

Så var årets upplaga av Fokusmässan i Mjölby

Mia ger sin bild av Strand Förmedlar
ÖSTERGÖTLAND 2026-4-14 KL. 08:30

Mia ger sin bild av Strand Förmedlar

Förmedlar Ellen Keys idéer till nutidens människor

Fler nyheter